{hrefBegin}
Košík{basketCount} {basketPrice}
{hrefEnd}
 
{changeCurrency}
Akné
Akné jako onemocnění kůže. Princip vzniku akné a možné příčiny jeho vzniku v souvislosti s věkem, hormonálním systémem a metabolickými procesy v organismu. Řešení problému akné pomocí celostní medicíny.
Akné je onemocnění kůže, přesněji řečeno mazových žláz, které se nacházejí ve velkém množství jak na obličeji, tak na hrudi nebo na zádech. Mazové žlázy mají za úkol udržovat kůži vláčnou. Tuk, který produkují, tvoří ochranný film, jenž zlepšuje vlastnosti kůže i její odolnost vůči průniku infekcí. Mazové žlázy se však mohou zanítit a jejich vývod se ucpe.  Tuk a zánětlivé produkty se pak ve žlázách hromadí, takže vzniknou typické komedony, které si každý spolehlivě diagnostikuje sám. Obvykle se tento kožní problém vyskytuje v době puberty, ale není vzácností, že přetrvává i ve dvaceti či třiceti letech. Kvůli výskytu v pubertě bývá dáván do souvislostí s hormonálními změnami, které však nevysvětlují, proč se toto onemocnění kůže objevuje i v době pohlavní zralosti, event. pravidelného sexuálního života. Pravidelný sexuální život byla totiž lidová rada na léčení akné. 

V mazové žláze se vytváří zánět, který je způsoben mikroorganismem Propionibacterium acnes. Jde o mikroorganismus anaerobní, tedy takový, který je schopen žít jen v prostředí bez přístupu vzdušného kyslíku. Z toho logicky vyplývá, že se ve vývodu z mazové žlázy musí vytvořit zátka, která chrání vnitřek žlázy před přístupem vzduchu. Proto se kožní lékaři někdy pokoušejí akné léčit i antibiotiky, a to dlouhodobým podáváním tetracyklinu v naději, že mikroorganismus bude zahuben.

Příčina akné však nespočívá prvotně v této infekci, nýbrž v poruše kvality vytvářeného tuku. Na kvalitu tuku mají rozhodující vliv játra. Játra ovládají metabolismus nejrůznějších tuků, které se v organismu nacházejí nebo které do organismu dodáváme stravou. Náchylnější je kůže člověka, u kterého probíhají hormonální změny, tedy změny týkající se produkce pohlavních hormonů. Rovněž tyto změny musí mít patologický charakter, protože fyziologické změny akné nevyvolají.

Produkce pohlavních hormonů je děj velmi složitý. Začíná v orgánu zvaném hypotalamus, který ovlivňuje žlázu zvanou hypofýza; obě tyto žlázy jsou umístěné v mozku. Teprve stimulační hormony hypofýzy nutí vaječníky či varlata produkovat příslušné množství pohlavních hormonů. Hypotalamus je však napojen na ostatní mozkové struktury, jako je mozková kůra nebo emocionální centra. Poruchy v těchto částech mozku ovlivňují činnost hypotalamu a ten pak ovlivňuje kvalitu i kvantitu pohlavních hormonů. Proto můžeme najít i souvislosti mezi akné a psychikou.

Pubertu samozřejmě doprovázejí psychické změny, které samy o sobě mohou mít pro dotyčného člověka až stresující charakter a nebo ho mohou přivádět do stresových situací (dostává se do rozporu s rodiči, učiteli, přáteli). V dospělém věku se mohou na kůži promítat i jiné psychické „toxiny“.

Kůže je jakýmsi oděvem těla a člověk, jak známo, svému oděvu věnuje mimořádnou pozornost. Proto móda byla, je a bude velkým a důležitým jevem v lidské společnosti. Oděv však zakryje tělo, ale obličej je vystaven okolí. Právě akné v obličeji může demonstrovat určité emocionální problémy ve vztahu k okolí a především ve vztahu k druhému pohlaví. Velmi často pak tito lidé říkají, že akné jim brání v navázání známosti, a proto jsou v tomto ohledu neúspěšní. Nikdo si neuvědomí, že vztah akné a psychiky může být i obrácený − nemám schopnost navázat vztah, a proto si vytvořím jako obranu akné.

Prakticky všechny chronické nemoci jsou důsledkem chybně prožitých emocí, chybně zpracovaných emocí a chybně konstruovaných emocí. Proto můžeme příčiny akné hledat nejen v oblasti materiální, tedy v infekci, event. v hormonálních změnách, ale také v psychice, tedy především v emocionalitě člověka. Po vyrovnání emocionality (po pubertě) akné obvykle mizí; přetrvává jen v určitých případech.

Při léčení je třeba věnovat velkou pozornost játrům. Játra nemusíme vnímat jako nemocná, jejich dysfunkce v oblasti metabolismu tuků je prakticky nepozorovatelná (viz např. poruchy hladiny cholesterolu v dospělém věku). Jídlo, ale i utlumená agresivita, léky, drogy, to vše poškozuje játra a ta se pak „odvděčí“ dysfunkcí metabolismu tuků.
Léčit je třeba rovněž hormonální poruchy, resp. poruchy v řízení produkce pohlavních hormonů. Současná medicína doporučuje antikoncepci, ale víme, že existuje i řada přírodních prostředků určených k normalizaci hormonálního systému. Emocionalita vyžaduje rovněž péči, se kterou však obvykle člověku musí pomoct někdo druhý. Člověk sám totiž není schopen nahlédnout na své emocionální problémy.
Zbavit organismus jedů poškozujících hormonální systém i játra a psychiku, to je cesta k úplnému vyléčení akné a ke krásné, svěží, zářivé pleti.

MUDr. Josef Jonáš
Registrace pro zasílání novinek na emailové adrese ecc@joalis.cz
(c) blackies.net